Средба Груевски-Црвенковски | Вести | DW | 13.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба Груевски-Црвенковски

*

Денеска во македонскиот парламент се одржа средба меѓу македонскиот претседател, Бранко Црвенковски и премиерот, Никола Груевски. Премиерот притоа го информираше шефот на државата за разговорите со американскиот претседател, Џорџ Буш, водени во неделата во Тирана. Груевски по средбата истакна дека било разговарано и за комплетирањето на Судскиот Совет , што според премиеротт истотака е дел од подготовските за членството во НАТО , што Македонија мора да ги исполни.

Средбата на претседателот и премиерот доаѓа по подолг период. Кохабитацијата меѓу Црвенковски Груевски падна во криза по неколку меѓусебни напади и критики.