Средба Георгиевски Бертиноти | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Средба Георгиевски Бертиноти

Италија во целост на поддржува Македонија во евроатлантските интеграции и аспирациите за членство во НАТО, се нагласува по денешната средба во Рим меѓу претседателите на Парламентите на Македонија и на Италија, Љубиша Георгиевски и Фаусто Бертиноти. Георгиевски побарал Италија да се заложи во реализацијата на проектот Коридор 8. Средбата е во рамките на тридневната официјална посета на Македонија на Италија и на Светата столица по повод чествувањето на Свети Кирил. Георгиевски утре треба да има средба и со Папата Бенедикт 16.