Средба Абас-Олмерт | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба Абас-Олмерт

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас ја одржаа првата од серијата планирани регуларни средби . За време на состанокот тие разговарале главно за дипломатски прашања . Олмерт притоа уште еднаш побарал што е можно побргу да биде ослободен израелскиот војник Гилад Шалит кој беше гиднапиран од палестинските милитанти во појасот на Газа во минатиот јуни. Двете страни разговарале и за можно ослободување на палестински затвореници од израелските власти во замена за Шалит.