Србија ќе парафира договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Србија ќе парафира договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ

*

Европскиот комесар за проширување Оли Рен и српскиот потпретседател на владата Божидар Ѓелиќ денеска во Брисел ќе ја парафираат Спогодбата за стабилизација и асоцијација меѓу Србија и ЕУ. На церемонијата ќе присуствува и српскиот претседател Борис Тадиќ. Еврокомесарот Оли Рен, вчера рече дека одлуката на Комисијата е донесена по разговорот со хашката обвинителка Карла Дел Понте за сорабтоката на Србија со судот.