Србија: Меѓународен натпревар во готвење на тестиси | Теми | DW | 03.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Србија: Меѓународен натпревар во готвење на тестиси

Српското село Луњевица е познато по оригинален натпревар: подготовка на јадења од животински тестиси или како што уште ги нарекуваат - бели бубрези. Фестивалот се одржува уште од 2004 година , а доаѓаат натпреварувачи од цел свет, годинава и од Германија. Победата не е најважна, важно е учеството и – добрата забава.

Гледај видео 02:56

Прочитај го и ова