Србија извинување | Вести | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Србија извинување

*

Во досега единствен гест, српскиот претседател Борис Тадиќ им се извини на хрватските жртви од војната меѓу 1991 и 1995 година. Тој ја презема одговорноста за она што се случи, изјави Тадиќ во интервју за хрватската телевизија. Ова е првпат еден српски државник да се извини за војната во која загинаа околу 20 илјади луѓе.