Србија – ЕУ | Вести | DW | 16.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Србија – ЕУ

Еден ден по изборот на Восилав Коштуница за нов премиер на Србија, евро-комесарот за проширување Оли Рен на земјата и вети брзо обновување на замрзнатите преговори со Европската унија за договорот за стабилизација и асоцијација. Ако новата влада во Белград покаже напредок во апсењето на бараните воени злосторници, преговорите би можеле да бидат обновени многу бргу изјави Рен. Синоќа избраниот премиер Коштуница во првото обраќање најави дека има намера да ја води Србија кон Европската унија и да соработува со меѓунарoдниот трибунал во Хаг.