Спречен терористички напад во Њујорк | Свет | DW | 21.11.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Спречен терористички напад во Њујорк

Американец кој конвертирал во ислам планирал напади врз повеќе цели во Њујорк, откри полицијата.

default

Градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг

Американските власти спречиле обид за терористички напад во Њујорк, соопшти градоначалникот Мајкл Блумберг. Осомничениот бомбаш е 27 годишен симпатизер на Ал Каеда со потекло од Доминиканската република, но со американски пасош. Уапсениот планирал бомбашки напади врз полициски сили, поштенски објекти, како и врз припадници на воените сили кои се враќале од странство. Полицијата го следела повеќе од една година, а одлучила да го уапси откако ја финиширал изработката на бомбата.

Според полицијата, 27-годишниот Хозе Пиментел делувал самостојно и немал поддршка отстрана. Пиментел ковертирал во ислам и бил следбеник на муслиманскиот свештеник Анвар Ал Авлаки. Во истрагата признал дека му бил потребен уште еден час за да ја состави бомбата.

Автор: БГ/ АТ/ ап

Редактор: Симе Недевски