Спречен планиран масакар во училиште во Келн | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Спречен планиран масакар во училиште во Келн

*

18 годишниот ученик од Келн, кој заедно со негов соученик планирале да извршат масакар во гимназија во Келн денеска ќе биде изведен пред истражен судија. Во училиштето денеска нема да се оддржи настава. Професорите ќе оддржат конференција на која ќе се дискутира за натамошните чекори кои треба да се преземат. Двајцата ученици според сознанието на полицијата, во вторник на годишнината од масакрот во училиште во Емсдетен планирале истото да го сторат во гимназијата во Келн. Еден од двајцата во петокот, откако беше сослушан од полицијата се самоуби. Полицијата кај учениците најде оружје и листи со имиња.