1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Спор за името меѓу Македонија и Грција

Тема

Спорот ескалираше по прогласувањето на независноста на Македонија од екс-Југославија. Грција го блокираше приемот на земјата во ОН и признавањето од страна на Европската заедница. Преговорите траат над две децении

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики