Спортска панорама | Теми | DW | 08.05.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Спортска панорама

Баерн од Минхен едно коло пред крајот на фудбалското првенство по 20-ти пат ја освои шампионската титула. Михаел Шумахер триумфираше во трката за Големата награда на Европа во Нирбургринг и му се приближи на водечкиот Шпанец, Фернандо Алонзо на 13 бодови.

Баварците ја слават новата 20-та по ред титула

Баварците ја слават новата 20-та по ред титула

Фудбалерите на Баерн од Минхен во саботата ја освоија 20-тата титула шампион на Германија иако играа само нерешено 1 спрема 1 во гости со Кајзерслаутерн, во претпоследното 33 коло на Бундеслигата. Баварскиот тим ја обезбеди титулата откако првиот придружник Хамбург загуби во Берлин од Херта со 4 спрема 2 со што на едно коло пред крајот разликата остана 6 бода. Баерн така стана и првата германска екипа што ја освои двојната круна, откако во минатата недела во финалето на купот го совлада Ајнтрахт од Франкфурт со 1 спрема 0. Горд на успехот, тренерот на Баерн Феликс Магат изјави:

„Се разбира горд и радосен за постигнувањето на екипата во целата измината година. Секако, имаше и натпревари што не беа добри, но и тоа е нормално. Мислам дека постигнавме нешто единствено овде во Кајзерслаутерн со одбраната на првенството и со победата во купот. Оттаму, сезоната е извонредна и сите можеме да бидеме горди„.

Слично мислење има и капитенот на „Баерн„ голманот Оливер Кан:

„Мислам дека екипата постигна голем успех и тоа не само во оваа сезона, туку во овие две години. Постигнавме нешто што тешко се повторува: две титули и два купа. Потребна е екипа со посебни карактери, а не само со добри фудбалери. Само тоа не е доволно да се освои титулата, туку се потребни ментално силни луѓе„.

Инаку, во 33 коло неколку натпревари без од посебно значење, како за врвот така и за дното. Освоениот бод против Баерн на Кајзерслаутерн му даде шанса во директниот дуел в сабота против Волфсбург да се избори за опстанок. Волфсбург, кој има бод повеќе и игра дома, загуби од Штутгарт со 2 спрема 1, но токму бодот повеќе му дава можност и со нерешен резултат да се спаси. Дефинитивно лигата ја напуштаат Келн и Дуисбург. Уште една дилема ќе се решава во последното коло. Кој ќе оди директно во лигата на шампионите: Хамбург или Вердер кој го совлада отпишаниот Келн со 6 спрема 0. Решението ќе паѓа во директен дуел. Резултатите од другите натпревари помалку или повеќе се само за статистичарите: Арминија – Дуисбург 0 спрема 2, Баер – Нирнберг 2 спрема 2, со што Нирнберг дефинитивно се спаси; Дортмунд – Ајнтрахт 1 спема 1, бод што на тимот од Франкфурт исто така му донесе спас, и Мајнц – Шалке 1 спрема 0, со што и Мајнц избори опстанок.

Формула 1:

Се чини Ферари одново има силен и конкурентен болид. На вчерашната трка во Нирбургринг, нивниот прв возач Михаел Шумахер по вторпат едноподруго стигна прв на целта и исто како во Имола, пред актуелниот првак и водечки во натпреварите, Шпанецот Фернандо Алонзо. Трката беше исклучително возбудлива: во првата половина и по првото менување гуми, Алонзо успеа да остане во водство, но по второто менување, Шумахер излезе пред Шпанецот и успеа да се одбрани. Трет беше Фелипе Маса од Ферари, кој пак успеа да се одбрани од нападите на Кими Раиконен од Мекларен Мерцедес. Во генералниот пласман и натаму води Алонзо со 44 бодови, пред Шумахер кој има 31 и Раиконен со 23. Следната трка е во идниот викенд за големата награда на Шпанија.