Спорот околу европскиот устав продолжува | Вести | DW | 16.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Спорот околу европскиот устав продолжува

*

Една недела пред почетокот на самитот на ЕУ Полска и натаму останува на својата позиција по прашањето за уставот. По разговорите со шпанскиот премиер Хозе Луис Запатеро премерот на Полска Јарослав Качински потврди дека Полска не го сменила ставот по однос на пршањето, колку гласови треба да добијат поединечни земји. Денеска во Месенбург германската канцеларка Ангела Меркел за уставот ќе разговра со полскиот претседател Лех Качински.