Спорот околу европскиот устав продолжува | Вести | DW | 16.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Спорот околу европскиот устав продолжува

*

Во спорот околу европскиот устав Полска и натаму останува на својата позиција. По разговорите со шпанскиот премиер Хозе Луис Запатеро премерот на Полска Јарослав Качински потврди дека Полска не го сменила ставот по однос на пршањето колку гласови треба да добијат поединечни земји. Денеска гермаснката канцеларка Ангела Меркел за уставот ќе разговра со полскиот претседател Лех Качински.