СПД против американските ракети | Вести | DW | 29.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

СПД против американските ракети

Непосредно пред патувањето на германската канцеларка Ангела Меркел на САД,Социјалдемократите одново се изјаснија против стационирањето на американски ракети во Источна Европа.Претседателот на СПД Курт Бек во Бил ам зонтаг изјави дека вооружувањето и шетти на Греманија и на Европа,а поголема безбедност нема без Русија.Можните закани од Иран или други држави не треба да водат кон нова спирала во вооружување.Ракетните планови на Американците во Русија наидуваат на жесток отпор.Канцеларката Меркел денеска патува во САД како претседавач со ЕУ.