СПД партиска програма | Вести | DW | 24.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

СПД партиска програма

*

Германските социјалдемократи ќе продолжат да дејствуваат офанзивно за оставрување на целта за демократски социјализам. Претседателот на партијата Курт Бек, на претставувањето на новата нацрт програма на партијата во Берлин, изјави дека нема основа за дистанцирање од ваквата определба. Според неговите зборови, документот јасно ја позиционира партијата како лева народна.

„ СПД е лева народна партија и таа е тука за сите луѓе кои се подготвени да настапуваат во смисла на едно солидарно единство„ изјави Бек

Инаку текстот на програмата, долг 36 страници, треба да биде усвоен на конгресот на партијата во Хамбург закажан за крајот на октомври.