Со земјен бетон се гради поевтино и поеколошки | Панорама | DW | 03.07.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Со земјен бетон се гради поевтино и поеколошки

Нов земјен бетон, поевтин и „позелен“, би требало да го замени класичниот цемент. Би профитирале и животната средина и муштериите, тврдат научниците кои работат на негово усовршување.

Гнанли Ландру со години го истражувал материјалот во Швајцарија. Денес земјениот бетон може да се обработува речиси нормално, но е поевтин до 60%. 

 

Какви други предности има, погледнете во видеото:

Гледај видео 02:16

Земјен бетон

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама