Состојбата на Шарон подобрена | Теми на денот | DW | 07.01.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Состојбата на Шарон подобрена

Третата итна операција на која вчера беше подложен израелскиот премиер, Ариел Шарон, значително му ја поправила здравствената состојба.

Ариел Шарон

Ариел Шарон

Од Ерусалим денеска доаѓаат вести дека крварењето во мозокот е запрено и дека Шарон е во стабилна состојба.

“Операцијата мина добро и сега Шарон повторно е на интензивна нега на одделот за неврохирургија во болницата Хадаса во Ерусалим. Тој е под анестезија зашто сакаме да го контролираме крвниот притисок, да го намалиме метаболизмот на мозокот и да му дадеме најдобра шанса за опоравка“, изјави хирургот што го оперираше израелскиот премиер, Феликс Умански.

Израелците ги следат медиумските извештаи за здравјето на Шарон со голема напрегнатост. Луѓето се загрижени и поради неизвесната иднина, вакуумот што го остава Шарон во неговата нова партија Кадима и во израелската политика. Еден граѓанин на Хаифа вели:

“Многу сум загружен. Имам чувство дека тој почна еден важен процес, што сега ќе биде прекинат. И загрижен сум за него лично. Се плашам од влошување на неговата ситуација што на целата држава ќе и донесе состојба на несигурност.“

Пријателот на Шарон и од неодамна политички сопатник, Шимон Перес, сака да пренесе порака на надеж:

“Како ќе оди натаму израелската политика? Државата стои на две нозе - војна против теророт и обид за постигнување мир. Ние ја продолжуваме оваа политика на Ариел Шарон, а тоа беше и политика на големата коалиција. Иако е тешко, не сме без оптимизам.“

Поради болеста на Шарон, американската министерка за надворешни работи, Кондолиза Рајс го откажа своето патување во Индонезија и Австралија. На прашањето дали откажувањето се должи на можна погребна церемонија за Шарон во наредните денови, нејзиниот портпарол одговори: “Не би барал поврзница меѓу овие две работи по секоја цена.“

Реклама