Соработката со НАТО приоритет на португалското претседателство со ЕУ | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Соработката со НАТО приоритет на португалското претседателство со ЕУ

Јакнење на соработката со НАТО ќе биде еден од приоритетите на следното португалско претседателство со ЕУ,најави португалскиот министер за одбрана Нуну Теиксера, во обраќањето на пролетната сесија на Генералното собрание на Алијансата кое се одржува во португалскиот остров Мадеира. Португалија која го презема претседателствувањето од 1 јули годинава ќе се посвети на јакнење на стратешкото партнерство во областа на безбедноста, одбраната и раководење со кризни ситуации”, додаде Теиксера.