Сообраќаен хаос во Лондон | Економија | DW | 09.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Сообраќаен хаос во Лондон

Поради штрајк на вработените во лондонската подземна железница, транспортот во британскиот главен град се одвива со огромни тешкотии.

24-часовниот штрајк на вработените во подземната железница предизвика прекини на транспортот на патници и долго време на чекање. Најголемиот дел од станиците во тарифната зона број 1, значи центарот на Лондон, останаа затворени.

Од штрајкот се погодени и линиите кои водат до аеродромот Хитроу. Штрајкот почна вчеравечер, откако пропаднаа преговорите на синдикатот и на Транспорт за Лондон (ТфЛ). Спорот се води околу планираните кратења на местата за продавање билети и намалување на персоналот.

Гледај видео 01:02

Лондонскиот сообраќај колабира

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама