Сомро пложи заклетва на функцијата | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сомро пложи заклетва на функцијата

*

Новиот шеф на пакистанската преодна влада Мохамадмиан Сомро денеска положи заклетва на функцијата. Поранешниот претседател на сенатот, кој ќе раководи со владата до изборите на 9 јануари важи за човек од доверба на претседателот Первез Мушараф. Лидерот на опозицијата Беназир Буто, која утринава беше ослободена од куќен притвор, отфрли контакти со новата влада во услови на вонредна состојба. Сеуште е нејасно дали Мушараф ќе донесе одлука за укинување на вонредната состојба во земјата.