Сомалија | Вести | DW | 20.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сомалија

*

Проследена со престрелки и ракетни напади во близина на местото на одржување, во Могадишу почна мировната конференција за Сомалија. Преодниот премиер на земјата, Али Мохамед Геди ги повика претставниците на етничките групи и кланови да ја искористат шансата и да донеста мир во земјата која 16 години е во анархија. По четири часа дискусија, учесниците на конференцијата ја прекинаа конференцијата, која ќе продолжи утре.