Сомалија-Судирите продолжуваат | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сомалија-Судирите продолжуваат

Втор ден по ред во Сомалија се одвиваат судири меѓу исламистичките групи и војниците на Етиопија и преодната сомалиска Влада . Според изјави на очевидци , при размената на оган во главниот град Могадишу загинале повеќе лица. Етиопските трупи и војниците лојални на преодната сомалиска влада ги соборија од власт исламистите во кон крајот на декември и почетокот на јануари.