Сомалија - борби | Вести | DW | 22.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сомалија - борби

Борбите меѓу етиопските војници и исламистичките милиции во сомалискиот главен град, Могадишу, продолжуваат и денеска. Вчерс во судирите загинаа повеќе од 55 луѓе. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, повика на итен прекин на крвопролевањето. За смирување на ситуацијата во Сомалија, Бан во еден извештај до Советот за безбедност, споменува можност за формирање ”Коалиција на доброволци” .