Сомалија - борби | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сомалија - борби

Во Сомалија траат борбите меѓу етиопските сили и исламистичките милиции. Во борбите во изминатите неколку дена загинаа најмалку 220 луѓе. Само вчера билансот на загинати е над 50 лица и околу 60 повредени. Жители на Могадишу, тврдат дека и етиопските војници и исламистите пукаат без да обратат внимание на цивилите. Од градот, поради тешките броби, избегаа стотици луѓе.