Солана ја доби Карловата награда | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Солана ја доби Карловата награда

Високиот преставник на ЕУ Хавиер Солана претпладнево во Ахен ја прими Карловата награда, која се доделува за посебен придонес за единството на Европа. На церемонијата зборуваше минатогодишниот добитник, премиерот на Луксембург, Жан Клод Јункер кој истакна дека Солана и дал белег на европската надворешна политика. На церемонијата во Ахен присуствуваа и министрите за надворешни работи на Германија и Македонија, Франк Валтер Штајнмаер и Антонио Милошовски