Солана – Косово | Вести | DW | 05.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Солана – Косово

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политка, Хавиер Солана, изрази надеж дека прашањето на Косово ќе биде ршеено до почетокот на јуни. Се надевам дека до самитот на Групата осум ќе имаме нова резолуција за Косово во Советот за безбедност, изјави Солана за “Јутарњи лист“. Специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово, Марти Ахтисари, во текот на наредната недела патува во Стокхолм, Берлин и Њујорк за да го образложи својот план за покраината.