Солана и Џалили на разговори во Рим | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Солана и Џалили на разговори во Рим

*

Високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана денеска во Рим ќе разговара со Саед Џалили новиот ирански преговарач во атомскиот спор. Џалили, кој функцијата ја презеде по оставката на Али Лариџани, важи за близок соработник на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. На разговорите во Рим ќе биде присутен и Лариџани.