Солана за Косово | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Солана за Косово

Европскиот шеф дипломат Хавиер Солана смета дека предуслов за иднината на Косово е резлоуција на ОН . Европската унија е подговтвена да ја преземеме одговорноста за полицијата. КФОР ќе остане на Косово. Подготвени сме, но ја чекаме новата резолуција на Советот за безбедност на ОН, за да може да се пренесе трансферот од УМНИК на ЕУ,порача Хавиер Солана во Брисел.

Што се однесува до позицијата на ЕУ, во однос на Косово, Солана изрази и гаранција дека петте членки во Советот за безбедност кои доаѓаат од ЕУ ќе имаат единствен став.