Сократес: имаме намера да ги продолжиме преговорите со Турција | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сократес: имаме намера да ги продолжиме преговорите со Турција

*

Португалскиот премиер Жозе Сократес кој од денеска е на чело на ЕУ, изјави дека и покрај противењето на Франција има намера да ги продолжи преговорите за членство со Турција. “Мора да го сработиме она што сме го ветиле”, изјави Сократес. Саркози побара да се запре приемот на Турција во ЕУ и побара нови работни групи да работат на дефинирање на границите на ЕУ. Според Сократес исполнување на барањето на Саркози би му наштетило на имиџот на Унијата, особено кај исламските земји.