Совет за безбедност - Косово | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Совет за безбедност - Косово

*

Наспроти заканата од руско вето, Западните земји подготвија се‘ за гласање за иднината на Косово во Советот за безбедност на ОН. Под раководство на САД синоќа беше поднесен малку изменет предлог резолуција, што ја поддржаа уште Велика Британија, Франција, Германија, Белгија и Италија. Русија го одби претходниот текст со образложение дека прејудицира конечно решение независност. Западните дипломати на Ист ривер тврдат дека нема точен временски план за гласањето, бидејќи се чека реакција од руската страна.