Совет за безбедност го осуди убиството на пратеникот во Либан | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Совет за безбедност го осуди убиството на пратеникот во Либан

*

Повеќе илјади луѓе денеска во Бејрут присуствуваа на погребот на парламентрецот Антоан Ганеа, кој беше убиен во средата. Во нападот животот го загубија уште шест лица. - Советот за безбедност на ОН го осуди најновиот убиствен напад врз парламентарец со атни сириски ставови во Либан. Истовремено највисокото тело на ОН се изјасни против обидите за дестабилизација на земјата. Во вторник наредната недела во Либан почнува рокот од два мееца, во кои парламентот треба да избере наследник на просириски ориентираниот претседател Емил Лахуд.