Советот за безбедност на ОН повикува на смиреност во Ирак | Теми на денот | DW | 23.02.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Советот за безбедност на ОН повикува на смиреност во Ирак

Советот за безбедност ги повика ирачките граѓани на воздржаност по вчерашната експлозија во која беше уништена златната купола на една од најпознатите шиитски џамии во градот Самара, стара 1000 години . Најмалку 17 лица загинаа во судирите по нападот врз светиот храм во Басра и уштѕе неколку други џамии низ земјата. Претседателот Џалал Талабани повика на смиреност и предупреди дека екстремистите се обидува

Вака изгледаше златната купола на џамијата во Самара

Вака изгледаше златната купола на џамијата во Самара

�т да предизвикаат граѓанска војна во земјата.

„Ова се разбира е трагичен инцидент чија цел е предизвикување поделба на ирачкиот народ. Ова е време ирачките граѓани заедно да го осудат тероризмот против сите луѓе и светите места„изјави маериканскиот државен секретар Кондолиза Рајс

Американскиот амбасадор во Ирак Залмаи Калилзад ги повика сите ирачани да се обединат против тероризмот и насилството:

„ Нападот е злосторство против човештвото. Џамијата треба да биде обновена. САД ќе придонесат за нејзина реконструкција. Ирачките граѓани во овие моменти на тага и бес не треба да дозволат да бидат поделени. Оние кои стојат зад овој чин работат во интерес на терористите, предводени од Абу Мусаб ал Заркави„

Настаните во Самара ги осудија и ирачките власти

„ Ова е ден на голема трагедија за сите ирачани. Злосторството во Самара е насочен против Ирак, врз едно од најсветите места во земјата. Целото население е многу повредено„ рече портпаролот на парламентот Хусеин Ал Сахристани

Инаку агенците утринава јавуваат за уште еден напад врз џамија во градот Басра во кој едно лице загина.

Реклама