Советот за безбедност го продолжи мандатот на ИСАФ во Авганистан | Вести | DW | 20.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Советот за безбедност го продолжи мандатот на ИСАФ во Авганистан

*

Советот за безбедност на ОН го продолжи мандатот на ИСАФ трупите во Авганистан за една година. 14 ченови на највисокото тело гласаа За, Русија се воздржа. Разолуцијата беше предуслов, Бундестагот денеска да почне со првото читање на одредбата за натамошно учество на германски војници во мисијата. Кабинетот вчера даде зелено светло за учество на Бундесверот и ги спои мандатите за учество на Торнадата и 3000 војнции во ремките на ИСАФ трупите.