Собраниска дебата за интерпелацијата на Георгиевски | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Собраниска дебата за интерпелацијата на Георгиевски

*

Македонските пратеници денеска расправаат за интерпелацијата на претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски, поднесена од пратеничката група на Либерално-демократската партија. Во дебатата, опозицијата меѓу другото го обвини Георгиевски за неспособност да раководи со собранието и кршење на деловникот и Уставот. Позицијата смета денешната седница е непотребна и служи само за дневно политички цели на опозицијата. Барањето за интерпелација беше поднесено на 10 август со образложение дека Георгиевски го претворил парламентот во извор на перманентна политичка криза. Според деловникот, за да биде прифатена интерпелацијата поднесена од ЛДП, потребна е поддршка од најмалку 61 пратеник.