Собрание-расправа за имунитетот на Бучковски | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Собрание-расправа за имунитетот на Бучковски

*

Собранието на Македонија денеска расправа за одземањето на пратеничкиот имунитет на поренешниот премиер Владо Бучковски, врз основа на одлуката што ја донесе собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, со со која се одобрува изрекување мерка притвор.

Седницата се одржува на иницијатива на пратениците на СДСМ,кои ја оспоруваат одлуката на Комисијата.

Бучковски е обвинет за злоупотреба на службената положба причинување штета на државниот буџет од околу три милиони евра со набавка на резервни делови за тенковите добиени како донација од Бугарија.