Снег во Австрија | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Снег во Австрија

*

Падна снег во австриските алпи, во провинцијата Салцбург и тоа на висина од 1200 метри. Снежната покривка од сантиметри го покрива патот крај глечерот Гросглокнер. И на југот на земјата во Корушка и Штаерска се забележани снежни врнежи поради што во планинските предели над 2000 метри надморска височина е потребна зимска опрема. Метереолозите велат дека снег во јулу не е невообичаена појава во Австрија.