Смртна казна со бесење | Теми на денот | DW | 05.11.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Смртна казна со бесење

Вака гласи пресудата на специјалниот ирачки суд за поранешниот претседател на земјата Садам Хусеин, за извршени злосторства против човештвото.

default

Судиите на пладне според локално време започнаа со читање на пресудите за Садам Хусеин и неговите соработници во врска со обвиненијата за масакрот врз околу 150 Шиити во местото Дуџаил во 1982 година , по неуспешниот атентат врз Хусеин .

Покрај Садам Хусеин чија пресуда беше прочитана последна , смртни казни им беа изречени и на поранешниот главен судија . Авад Хамед ал бандер и поранешниот шеф на тајната служба и полубрат на Садам Хусеин , Барзан Ибрахим Ал Тикрити . Поранешниот ирачки потпретседател таха јасин Рамадан беше осуден на казна доживотен заттвор.

Алаху Акбар , Бог е велик и Да живее нацијата – извика Садам Хусеин веднаш по изрекувањето на пресудата . Инаку смртната казна и доживотниот затвор се пресуди кои автоматски повлекуваат и жалба , на тој начин одложувајќи ги евентуалните егзекуции за најмаллку неколку месеци. Инаку Садам Хусеин претходно изјави дека тој сака да се соочи со воена единица за стрелање а не да биде обесен.

Безбедносните мерки во Ирак беа дополнително пред денешното објавање на судската пресуда за Садам Хусеин. Во Багдад како и во провинциите Диџала и Салахедин е воведен и полициски час. Освен тоа ирачките и американските сили се во во највисок степен на готовност . Претходно адвокатотот на Садам Хусеин предупреди од немири во случај Садам Хусеин да биде осуден .

“Доколку судскиот процес заврши со смртна пресуда за претседателот и неговите другари , верувајте ми , вратите на пеколот ќе се отворат во Ирак и во арапските соседи на Ирак”

Од другастрана организациите за заштита на човековите права не се задоволни со текот на судењето и недостатоците што се покажаа за време на неговото траење . Малколм Смарт од Амнести Интернешнл притоа порача:

Дефицитите на судскиот процес , оставаат загриженост дека страницата не е свртена и дека има неуспех на правдата и одговорноста , во време кога такво нешто е најмногу потребно во Ирак

Поврзана содржина

Реклама