Случајот Литвиненко се проширува | Свет | DW | 08.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Случајот Литвиненко се проширува

По смртта на поранешниот руски агент во Лондон, од Москва се јавува дека сега е заболен еден од лицата со кои тој контакритал. Станува збор за поранешниот таен агент Ковтун, важен сведок, кој се наоѓа во животна опасност. Покрај ова руското правосудство почна и со сопствена истрага за случајот Литвиненко. Исто како и нивните британски колеги и тие сметаат дека се работи за убиство на Литвиненко, сега погреба

Од погребот на Литвиненко

Од погребот на Литвиненко

н во Лондон.

Литвиненко беше погребан на гробиштата Хајгејт – во специјален ковчег, поради сеуште големото зрачење. Членовите на неговото семејство како и пријателите и натаму се убедени: Зад нападот стои Кремљ.

Пријателот на Литвиненко Владимир Буковски „Бритаснки граѓанин е убиен на британско тло кукавички и брутално, од странски агенти. Ме интересира што сега ќе преземе британската влада.“

Две клучни фигури во аферата се во визирот на агентите на Скотланд Јард, кои отпатуваа во Москва: поранешниот агент Луговој и Ковтун. И двајцата се сретнале со Литвиненко кратко пред тој да се разболе. Истрагата е тешка: Луговој неможеше воопшто да биде испрашуван, Ковтун само под руски надзор – а сега двајцата наводно лежат во болница, очигледно исто така затруени со полониум, како што потврди руското обвинителство. Тие ги исрашаа Ковтун и неговите лекари и сега сметаат дека тој како и Алексадар Литвиненко се отруени со радиокативен материјал. Според руските медиуми Ковтун се наоѓа во кома, други извори го демантираат ова. Случајот Литвиненко сега засега останува мистериозен, има значително повеќе прашања отколку одговори.

Реклама