Словенија: Постигнат договор за коалициска влада | Свет | DW | 08.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Словенија: Постигнат договор за коалициска влада

Досегашниот градоначалник на Љубљана и лидер на партијата Позитивна Словенија (ПС), Зоран Јанковиќ, соопшти дека со уште три партии постигнал договор за формирање нова словенечка коалициска влада.

default

Мандатарот за состав на новата словенечка влада Зоран Јанковиќ

Зоран Јанковиќ, чија партија извојува неочекувана победа на изборите во земјата на 4 декември минатата година, синоќа (07.12.2012) изјави дека покрај неговата партија Позитивна Словенија, во идната влада на Словенија ќе партиципираат и партијата Социјалдемократи (СД) на актуелниот премиер Борут Пахор, Граѓанската листа (ГЛ) на Грегор Вирант и Демократската партија на пензионерите на Словенија (ДЕСУС).
„За некои прашања се’ уште останува да се постигне договор и да се најдат решенија“, изјави Јанковиќ по средбата со лидерите на трите други партии во идната владина коалиција.

Wahlen Slowenien 2011

Зградата на словенечкиот парламент (Државен збор) во Љубљана

Наскоро ќе бидат договорени сите детали околу владата

Јанковиќ, кој е поранешен сопственик на синџирот супермаркети „Меркатор“, нагласи дека во следните денови идните коалициски партнери ќе одржат нова средба, на која ќе ги договорот сите детали околу идната влада.
Новата владина коалиција ќе има вкупно 52 пратеници во 90-члениот словенечки Државен збор, а се очекува Владата да добие поддршка и од двајцата пратеници од редовите на унгарското и италијанското малцинство.
Словенечкиот претседател Данило Тирк на 5 јануари на Јанковиќ му го додели мандатот за состав на нова влада на Словенија.

Автор:СН/ЕМФ/миа

Редактор: Е. М. Фиданоска