С.Кореја со критика за САД и Ј.Кореја | Вести | DW | 03.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

С.Кореја со критика за САД и Ј.Кореја

*

Северна Кореја ги критикуваше плановите за заеднички воени маневри на САД и на Јужна Кореја на крајот од август . Властите во Пјонгјанг ги означија маневрите со повеќе од 10 илјади војници како неприфатлив акт на провокација. Вашингтон и Сеул на тој начин создаваат вештачки пречки за натамошното откажување на Северна Кореја од спорната атомска програма и подобрувањето на односите меѓу двете Кореи- порачаа во Пјонгјанг.