С.Кореја за три недели ќе го затвори реакторот Јонгбјон | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

С.Кореја за три недели ќе го затвори реакторот Јонгбјон

*

Во вторник во Северна Кореја треба да пристигнат инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија , кои со властите во Пјонгјанг треба да ги започнат разговорите околу затворањето на нуклеарниот реактор Јонгбјон. Овој реактор е тежиште на атосмката програма на Северна Кореја . Специјалниот пратеник на САД за проблемот околу севернокорејската атомска програма, Кристофер Хил по изненадувачкиот престој во Пјонгјанг, денеска во Токио пак најави дека комунистичките власти во земјата изразиле подготвеност да ја запрат работата на ректорот Јонгбјон во рок од три недели.