Скопје и Тирана го поддржуваат планот на Ахтисари | Вести | DW | 01.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Скопје и Тирана го поддржуваат планот на Ахтисари

Македонија и Албанија го поддржуваат планот на специјалниот преставник на ОН Марти Ахтисари за Косово, изјави македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошовски по разговорите во Скопје со албанскиот колега Љуљзим Баша. Скопје и Тирана сметаат дека косовското прашање е во интерес на стабилноста на регионот и неговата евроатланска интеграција. Милошовски нагласи дека е подобро решение за статусот на Косово, отколку ситуација статус кво.