Сисе ја призна победата на Кејта во Мали | Свет | DW | 13.08.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Сисе ја призна победата на Кејта во Мали

Невообичаен чекор: Уште пред да бидат објавени официјалните резултати од претседателските избори во Мали екс министерот за финансии Сисе го призна поразот и му ја честиташе победата на неговиот противкандидат.

Еден ден по вториот круг избори за претседател на западно африканската држава Мали, поранешниот министер за финанси Сумајла Сисе го призна поразот. Ова лично му го соопштил на неговиот ривал, поранешниот премиер Ибрахим Кејта (на насловната фотографија), соопшти Сисе во Бамако.

Гласањето во оваа кризна земја мина без поголеми инциденти.

Во првиот круг на 28 јули Кејта освои 39,8 проценти гласови, додека Сисе со 19,7 проценти гласови беше на второ место. Обвинувањата за изборни манипулации на неговиот изборен табор беа отфрлени од страна на уставниот суд.

Терминот за претседателските избори беше одреден на притисок на меѓународната заедница, иако административните структури сѐ уште не се целосно функционални по воениот пуч и борбите во земјата. Одржување слободни избори и враќање кон демократијата беа услов за земјата да добие нова помош во висина од милијарди.