Сирија се вклучува во спорот меѓу Британија и Иран | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сирија се вклучува во спорот меѓу Британија и Иран

И Сирија се вклучува како посредник меѓу Велика Британија и Иран во спорот со заробените 15 британски војници.Сирискиот министер за надворешни работи Валид Моалем изјави дека за решение е потребна тивка дипломатија,во што учествува и неговата земја.Претходно шефот на турската дипломатија Абдула Ѓул вчера во Берлин соопшти дека неговата земја преговара со двете страни.Во меѓувреме иранскиот претседател на Парламентот Голам Хосеин Хадад Адел најави дека кризата полека се приближува кон разрешница.

Велика Британија и Иран ги интензивираа контактите за што побрзо решавање на спорот околу заробените британски војници.