Синај – експлозив | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Синај – експлозив

*

Египетската полиција откри три тони експлозив на полуостровот Синај, што се граничи со Појасот Газа. Во Појасот од средината на јуни власта ја презеде радикалното палестинско движење Хамаз. Експлозивот бил пронајден во едно складиште. Израел им префрла на египетските власти дека не се доволно енергични во спречувањето на шверцот на оружје и експлозив од египетска територија на палестинските автономни подрачја.