Сименс – пресуда | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сименс – пресуда

Во првиот судски процес против двајца поранешни менаџери во концернот Сименс, изречени се две условни казни. Едниот од менаџерите добил условна казна во траење од две години, а другиот узловна канза долга девет месеци. Казните се изречени поради тоа што менаџерите во периодот од 1999 до 2002 година поткупиле вработени во италијанскиот концерн за енергија, Енел со шест милиони евра. Со поткупот, Сименс требало да добие договори за работа во износ од 450 милиони евра.