Сименс – Клајнфелд | Вести | DW | 26.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Сименс – Клајнфелд

Една недела по оставката на шефот на надзорниот одбор на Сименс, Хајнрих фон Пирер, од функцијата се повлекува и шефот на Сименс, Клаус Клајнфелд. Сименс соопшти дека Клајнфелд веќе нема да го продолжува договорот за работа кој му истекува во септември. Сименс е потресен од неколку корупциски скандали. Во меѓувреме, надзорниот одбор на претпријатието за свој прв човек го избра Герхард Кроме.