1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Катастрофи

Силен земјотрес во Турција

ЕМФ | агенции
30 октомври 2020

Тежок земјотрес денеска ја погоди западна Турција. Има повеќе урнати објекти во Измир. Турскиот министер за екологија зборува за затрупани луѓе.

https://p.dw.com/p/3keNK
Türkei Izmir | Erdbeben Stärke 6,6 erschüttert Ägäis-Küste
Фотографија: Mehmet E. Menguarslan/AA/picture alliance

Американската агенција за геолошки истражувања (УСГС) јави дека земјотресот имал јачина од 7 степени, а неговиот епицентар бил во Егејот, пред Сеферихисар, во турската провинција Измир. Агенцијата Анадолу јави дека земјотресот се случил во 14:51 часот по локално време.

Турските медиуми известуваат дека има повеќе оштетени објекти во Измир, а телевизијата ТРТ прикажа снимки од урнати згради во градот и облаци прашина над градот, и извести за паника на улиците во текот на потресот. Гувернерот на Измир во интервју за ТРТ изјави дека досега не може да се дадат точни информации за жртви и штети. Турскиот министер за екологија, Мурат Курум, за ТРТ рече дека расчистувањето на урнатините е во тек и дека досега од под урнатините биле спасени четири лица.

Türkei Izmir | Erdbeben Stärke 6,6 erschüttert Ägäis-Küste
Од под урнатините досега се спасени четири лица, извести турскиот министер за екологија Мурат КурумФотографија: Mehmet E. Menguarslan/AA/picture alliance

Потресот се почувствувал и во Грција. Особено е погоден островот Самос, каде, според медиумски извештаи, има оштетени објекти. Се јавува и дека во малото гратче Вати имало цунами, а цунами имало и во турскиот град Сеферихисар. Експерти во интервју за ТРТ предупредија од опасност од нов цунами. 

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Болница Скопје Северна Македонија
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница