Сиера Леоне – избори | Вести | DW | 08.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сиера Леоне – избори

*

Во Сиера Леоне денеска се одржува вториот круг претседателски избори. Во трка се шефот на опозицијата Ернест Корома и вице-претседателот на земјата, Соломон Берева. Ниту еден од двајцата во текот на првиот круг избори не го доби неопходното мнозинство од 55% освоени гласови. Во водство тогаш беше шефот на опозицијата, Корома.