Се урива мостот во Џенова | Свет | DW | 08.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Се урива мостот во Џенова

Во Џенова почна уривањето на остатоците од мостот „Моранди“. Околу 200 метри од мостот се урнаа на 14 август минатата година.

Во несреќата загинаа 43, а повредени беа десетици лица. Жителите во околината на мостот мораа да ги напуштат домовите поради опасност од натамошно уривање. Експертите по несреќата соопштија дека тоа се случило поради градежни недостатоци на мостот. Мостот би требало да биде заменет со нов до крајот на 2019 година. Познатиот италијански архитект Ренцо Пиано се понуди да се грижи за проектот бесплатно.

Гледај видео 01:06

Се урива мостот во Џенова

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама